БЮЛЕТИН за месец НОЕМВРИ '98


 
УВАЖАЕМИ СПЕЦИАЛИСТИ И РЪКОВОДИТЕЛИ,

        Вие разполагате с поредния месечен хидрометеорологичен бюлетин. В него е направен месечен обзор на основни процеси и явления от метеорологична, агрометеорологична, хидрологична и екологична гледна точка за територията на страната. Оперативната информация, набирана от националната мрежа на НИМХ, дава възможност за бърза и обща преценка на влиянието на тези явления и процеси върху различни сфери от икономиката и обществения живот, за вземане на оптимални управленски решения и повишаване на икономическата полза от стопанската дейност и комфорта на живота.

        Информацията в бюлетина не е пригодна за изследователски, юридически и бизнес цели. Подходяща информация за тези цели, преминала през стандартен контрол, може да се получи чрез официална заявка до НИМХ.

        НАЦИОНАЛНИЯТ ИНСТИТУТ ПО МЕТЕОРОЛОГИЯ И ХИДРОЛОГИЯ, включващ и НАЦИОНАЛНАТА ХИДРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА СЛУЖБА с филиалите си в Плевен, Варна, Пловдив и Кюстендил е с предмет на дейност:

СЪДЪРЖАНИЕ

 
Към списъкa на бюлетините  Към началната страница на НИМХ 


 
I. ПРЕГЛЕД НА ВРЕМЕТО

 
    1. СИНОПТИЧНА ОБСТАНОВКА 

        На 1 и 2.XI страната се намира в южната периферия на циклон с център над Средна Еворпа, който бързо се премества на североизток. На 2.XI от северозапад преминава студен фронт, съпроводен с усилване на вятъра, слаби превалявания от дъжд и краткотрайно понижение на температурите в Северна България. 

        През периода 3 - 5.XI България остава в топлата част на два атлантически циклона в умерените ширин, които бързо се преместват на изток. Температурите се повишават и максималните на 5.XI са между 22 и 27°C. 

        На 6 и 7.Х., в тила на втория циклон, с усилване на вятъра от северозапад нахлува студен въздух, съпроводен с превалявания от дъжд и чувствително понижение на температурите. 

        През периода 8-10.XI, в относително високо барично поле, времето е ясно, почти тихо и на много места със сутрешни мъгли. 

        През периода 11-14.XI. два средиземноморски циклона от Южна Италия, преминаващи през Гърция към Мала Азия, обуславят облачното и дъждовно време в нашата страна. 

        След краткотрайно прекъсване, на 16 и 17.XI през Балканите към Украйна преминава циклонална област и свързаният с нея вълнови студен фронт. В Северна България и по високите полета преваляванията са от сняг, а в южните райони - от дъжд. 

        На 18 и 19.XI, в област на високо атмосферно налягане, облачността намалява, а вятърът стихва. 

        На 20 и 21.XI, под комбинираното влияние на антициклон с център над европейската част на Русия, и средиземноморски циклон, преминаващ през Гърция, се създава валежна обстановка. Валежите, съпроводени със сил-ни североизточни ветрове, са предимно от сняг и само по Черноморието и в югоизточните райо-ни - от дъжд. Образува се и първата трайна снежна покривка. 

        От 22 до 24.XI нов средиземно-морски циклон над Южна Италия, разширявайки се на изток към Гърция, в комбинация с анти-циклона над Русия, създава нова валежна обстановка. В Южна България и по Черноморието ва-лежите са от дъжд, в останалите места - от сняг. Силните източни ветрове и валежите при темпе-ратури около 0°С, образуват опасни поледици и заледявания в Северна България, а в Добруджа водят до бедствия. 

        След временно прекъсване на преваляванията, от 28 до 30.XI нов Средиземвноморски циклон, преминавайки южно от страната, предизвиква нови валежи - в Южна България от дъжд, а в останалите места от сняг. През втората половина на месеца температурите са по-ниски от нормалните.
 

Kъм съдържанието

  

 
 
    2. ТЕМПЕРАТУРА НА ВЪЗДУХА
 
        Средната ноемврийска температура (между 2.8 и 8.8°C) в равнините беше с 1.1 до 3.1°C по-ниска от нормата, в Югозападна България и някои станции на южна България - около нормата. По планинските върхове температурата беше под нормата - до минус 2.3 градуса на вр.Мургаш и около нормата на вр.Снежанка. Най-високите температури бяха измерени на 5.XI - в Пловдив 19.4°C и В.Търново 28.2°C. 

        По планинските върхове максималните температури бяха около 3.5 и 7.4°C. Под нормата бяха температурите в началото на първото и в края на второто десетдневие, в началото на последното десетдневие и в края на месеца. Най-ниските температури бяха между минус 6.8°C в Образцов чифлик на 22.XI, минус 0.8°C в Бургас на 19. XI. и по планиските върхове Мусала (-20.2°C) и вр.Ботев (-15.8°C) на 19.XI. 

        През месеца броят на дните с температура над 5°C се колебае между 24 в Сандански и 9 във Враца, Кнежа и Обр. Чифлик, а над 10°C - между 1 в Видин и 8 в Бургас.



Изменение на температурата през ноември 1998г.